HISTORIA
Daty
30 września 1947r. - zebranie założycielskie, uchwalenie pierwszego Statutu i nazwy Robotnicza Spółdzielnia Spożywców „Nowe Życie" w Brzesku.
15 października 1947r. - pierwsze zebranie Rady Nadzorczej, wybór Prezydium Rady i Zarządu, wypełnienie wniosku do rejestracji Spółdzielni.
4 listopada 1947r. - złożenie wniosku o rejestrację do Sądu Okręgowego w Tarnowie.
19 maja 1948r. - rejestracja Spółdzielni w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.
8 czerwca 1948r. - rozpoczęcie działalności, otwarcie 2-ch sklepów.
21 grudnia 1948r. - Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w sprawie połączenia ze Spółdzielnią Spożywców pracowników Browaru Okocim.
1 stycznia 1949r. - połączenie Spółdzielni.
2 luty 1949r. - powołanie pierwszych Komitetów Członkowskich.
13 września 1950r. - zmiany w Statucie i przyjęcie nazwy Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Brzesku.
1 kwietnia 1968r. - decyzjami centralnymi Spółdzielnia traci samodzielność i staje się Oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem" w Krakowie.
30 maja 1969r. - oddanie do użytku nowej piekarni nr 3.
1 lipca 1975r. - po reorganizacji terytorialnej kraju Spółdzielnia staje się Oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem" w Tarnowie.
1 lipiec 1976r. - decyzjami centralnymi Spółdzielnia przekazuje do WPHW 24 sklepy branży przemysłowej i 1 do PZGS.
19 listopada 1987r. - oddanie do użytku nowej piekarni nr 2.
15 października 1988r. - w 40-lecie powstania Spółdzielnia otrzymuje sztandar.
10 grudnia 1989r. - Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie uchwala nowy Statut a w nim nowa nazwa „Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Brzesku.
7 marca 1990r. - Spółdzielnia otrzymuje zwrot majątku od Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Tarnów i staje się w pełni samodzielna.
20luty 1992r. - oddanie do użytku zmodernizowanej i rozbudowanej masarni i rzeźni.
21 listopada 1998r. - Jubileusz 50-lecia powstania Spółdzielni.
grudzień 2000r. - otwarcie dyskontu spożywczego w obiekcie po magazynie administracyjnym.
31 lipca 2002r. - przeniesienie Sklepu nr 3 z lokalu dzierżawionego do własnych zmodernizowanych pomieszczeń po byłej masarnia
1 września 2004r. - objęcie stanowiska Prezesa Zarządu przez Pana Marka Kokoszkę.
październik 2004r. - modernizacja Ciastkarni.
grudzień 2005r. - modernizacja Masarni pod wymogi unijne.
grudzień 2006r. - unowocześnienie zaplecza kuchennego Restauracji „Pawilon Okocim".
marzec-grudzień 2007r. - rozbudowa i modernizacja Piekarni nr 3.
listopad 2007r. - wykonanie sufitu ognioodpornego i klimatyzacji w Restauracji „Pawilon Okocim".
2008r. - instalacja klimatyzacji w sklepach spożywczych.
Założyciele Spółdzielni: Franciszek Hojny, Władysław Sikora,Andrzej Kaźmierczyk, Zygmunt Pacewicz, Alojzy Skłodowski, Julian Korpak, Władysław Heller, Józef Kaźmierczyk, Roman Hauer, Józef Padło.
Pierwsza Rada Nadzorcza: Franciszek Hojny, Alojzy Skłodowski, Józef Kaźmierczyk, Władysław Heller, Stanisław Sułek, Tadeusz Kucharz.
Pierwszy Zarząd: Andrzej Kaźmierczyk, Julian Korpak, Skarbomir Józef Grabowski.
Pierwszy Przewodniczący Rady Nadzorczej: Franciszek Hojny.
Następnie funkcję tę pełnili: Władysław Wadowski, Julian Korpak, Józef Grabowski, Tadeusz Filip, Bolesław Mikołajczyk, Wanda Damasiewicz.
Pierwszy Przewodniczący Zarządu, Kierownik Handlowy a później Prezes Zarządu Andrzej Kaźmierczyk.
Następnie funkcję Prezesa Zarządu pełnili: Tadeusz Filip, Józef Grabowski, Władysław Malik, Adam Sosnowiec, Mieczysław Bzdak, Władysław Pamuła, Tadeusz Starowicz, Anna Jarzmik.
Nowa sytuacja polityczna i trudne warunki bytowe ludności po zakończeniu II wojny światowej, wyzwalają inicjatywę w wyniku której 30 września 1947r. dochodzi do zebrania na którym zostaje powołana do życia Spółdzielnia pod nazwą Robotnicza Spółdzielnia Spożywców „Nowe Życie". Uchwalony zostaje też pierwszy Statut oraz wybrana Rada Nadzorcza. W dniu 15 października 1948r. Rada odbywa pierwsze posiedzenie wybierając Prezydium Rady i Zarząd Spółdzielni. Przygotowano również wniosek do rejestracji Spółdzielni w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Rejestracji dokonano dopiero 19 maja 1948r. ale już 12 lutego rozpoczęto starania o pozwolenie na otwarcie sklepów. Działalność gospodarczą rozpoczęto 8 czerwca 1948r. otwierając dwa pierwsze sklepy. Do końca 1948r. otwarto 6 sklepów, piekarnię i warsztat masarski. Pierwszą inwestycją za 180.000 zł była nadbudowa komory w piekarni. Bilans końcowy pierwszego roku działalności zamknięto sumą bilansową 5.823.552zł uzyskując czystą nadwyżkę w kwocie 748.394zł.
21 grudnia 1948r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w sprawie połączenia się ze Spółdzielnią Spożywców Pracowników Browaru Okocim w wyniku którego z dniem pierwszego stycznia 1949r. nastąpiło połączenie. Stan członków na 31 grudnia 1948r. wyniósł 445 osób.
Rok 1949 był rokiem przełomowym w działalności Spółdzielni. Umocniła się organizacyjnie, uporządkowała księgowość, zaangażowała fachowych pracowników w księgowości i administracji, rozwinęła działalność gospodarczą i społeczno wychowawczą. Stała się liczącym zakładem pracy w mieście. Na koniec roku zatrudniała już 95 osób, wypracowała znaczące zyski, wykonała wszystkie plany z nadwyżką i posiadała 15 sklepów, 3 piekarnie, ciastkarnię i gospodę. Liczba członków wzrosła do 820 osób.
W drugiej połowie 1950r. Spółdzielnia przejmuje trzy sklepy po Państwowej Centrali Handlowej i zmieniając Statut przybiera nazwę Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Brzesku. Następuje dalszy dynamiczny rozwój Spółdzielni, dzięki polityce państwa ukierunkowanej na rozwój handlu i produkcji w gospodarce uspołecznionej.
Ustaleniami szczebla centralnego zapadła decyzja o łączeniu Spółdzielni w duże jednostki o zasięgu wojewódzkim. Pierwszego stycznia 1968r. powstaje Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców „Społem" w Krakowie, a 10 marca 1968r. Walne Zgromadzenie naszej Spółdzielni podejmuje uchwałę o przystąpieniu do Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców. Spółdzielnia traci samodzielność.
W okresie przynależności do Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem" Kraków tj. do 1975r. Spółdzielnia rozbudowuje się oddając do użytku nową piekarnię, 2 pawilony handlowe, restaurację „Krakowianka". Poprawia estetykę i warunki pracy prawie wszystkich sklepów i zakładów. Posiada 48 sklepów branży spożywczej i art. nieżywnościowych, 2 piekarnie, masarnię, 2 zakłady ciastkarskie, 3 restauracje, 6 zakładów gastronomicznych, stołówki w zakładach produkcyjnych w mieście, punkty usługowe i kioski spożywcze.
Z takim potencjałem gospodarczym staje się od 1 lipca Oddziałem Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Tarnów w związku z nowym podziałem terytorialnym kraju. Kolejną reorganizację Spółdzielnia brzeska przechodzi w 1976r. Centralną decyzją powstaje WPHW, która przejmuje handel artykułami przemysłowymi. Spółdzielnię Spożywców zobowiązywano do prowadzenia handlu artykułami spożywczymi, codziennego użytku, gastronomii i zbiorowego żywienia. Tą decyzją Spółdzielnia utraciła połowę powierzchni handlowych przekazując 1 lipca 1976r. 24 sklepy do WPHW oraz 1 do PZGS. Ujemnie to wpłynęło na kondycję finansową bowiem marża na artykułach przemysłowych jest zawsze wyższa niż na artykułach spożywczych. Obroty spadły o połowę, pogorszyła się rentowność. Pomimo tych przeciwności Spółdzielnia w latach 70-tych zrzesza największą liczbę członków tj. 4500 osób.
Lata 80-te to bardzo trudny okres dla Spółdzielni. Kryzys gospodarczy dotknął cały kraj. Puste półki sklepowe, system kartkowy zmuszają do poszukiwania towarów w całym kraju. Ale dzięki obrotności Zarządu Spółdzielnia uzyskuje znaczny wzrost obrotów, wypracowuje zyski ale o ich podziale jednak samodzielnie nie może decydować. Udaje się jednak wybudować i oddać do użytku nową piekarnię nr 2 oraz rozbudować budynek administracyjny.
10 grudnia 1989r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółdzielni uchwala nowy Statut i po jego zarejestrowaniu przyjmuje nową nazwę „Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Brzesku. Od 1 stycznia 1990r. staje się samodzielną Spółdzielnią. W dniu 7 marca 1990r. Zgromadzenie Przedstawicieli Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem" Tarnów zatwierdza podział majątku a Spółdzielnia nasza otrzymuje zwrot swojego majątku. Rozpoczyna się okres samodzielnej działalności.
Początek lat dziewięćdziesiątych to bardzo dynamiczny rozwój handlu prywatnego, sprzedaży bazarowej. Procesy transformacji ustrojowej i gospodarczej zachodzące w kraju zachwiały całą gospodarką. Szybko rosnące bezrobocie powoduje zubożenie społeczeństwa. Spadają znacznie obroty. W zakładach produkcyjnych podaż trzeba dostosować do popytu, obniżać ceny produkowanych wyrobów do minimalnej rentowności a nawet stosować niektóre marże na poziomie pokrycia kosztów. Pomimo to Spółdzielnia wykonuje modernizację i rozbudowę masarni i rzeźni oddając ją do użytku 20 lutego 1992r. Modernizuje i remontuje zakłady. Unowocześnia park maszynowy i wyposażenie sklepów.
Nowa sytuacja rynkowa spowodowana transformacjami ustrojowymi i gospodarczymi zmusza Zarząd do zmniejszenia zatrudnienia, produkcji a nawet zamykania części placówek handlowych zwłaszcza tych nierentownych i zakładów wytwórczych. Obecnie Spółdzielnia prowadzi 9 placówek detalicznych w tym 3 samoobsługowe, 2 sklepo-bary, restaurację, piekarnię, zakład masarski oraz ciastkarnię. Podstawową działalnością Spółdzielni jest działalność handlowa, w jej posiadaniu są przede wszystkim sklepy ogólnospożywcze. W ostatnich latach placówki handlowe zostały wyremontowane i zmodernizowane, poprawiono wystrój obiektów w niczym nie ustępując obiektom konkurencji. Wszystkie placówki zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia chłodnicze gwarantujące utrzymanie wysokiej jakości oferowanych do sprzedaży towarów. W ośmiu największych sklepach zainstalowano sieć komputerową, kasy fiskalne, wyposażono w czytniki kodów kreskowych, które w znacznym stopniu przyspieszają obsługę klientów. Odpowiedni program umożliwia obsługę karty klienta „Społem", stali klienci oraz członkowie Spółdzielni dokonują zakupów w wyznaczonych placówkach z 3% bonifikatą. W celu uatrakcyjnienia zakupów Spółdzielnia organizuje w placówkach detalicznych różnego rodzaju promocje towarów oraz degustacje artykułów spożywczych. 0 ofercie promocyjnej klienci informowani są poprzez wydawane gazetki zawierające ofertę towarów, które można kupić po atrakcyjnej cenie.
Działalność produkcyjna Spółdzielni prowadzona jest w piekarni, masarni oraz ciastkarni. Obok pieczywa podstawowego jak bułki i chleb Spółdzielnia poleca pieczywo krojone i pakowane z dodatkiem nasion, ziół i pełnego ziarna o przedłużonym okresie trwałości i wysokich walorach odżywczych, dietetycznych. Ciastkarnia oferuje wyśmienite ciasta, lody i pączki o tradycyjnych smakach. Zakład przetwórstwa mięsnego wytwarza 50 rodzajów wędlin i mięs o wypróbowanym smaku. Produkcja zarówno piekarska, ciastkarska jak i masarska prowadzona jest w oparciu o najwyższej jakości surowce i sprawdzone technologie odpowiadające najwyższym standardom sanitarnym i przepisom zdrowego żywienia.
Przeobrażenia w latach 90-tych bardzo mocno dotknęły sieć gastronomiczną Spółdzielni. W obecnej chwili jest ona bardzo skromna, bo liczy 3 placówki. Restauracja Pawilon Okocim posiada szybką obsługę oraz serwuje smaczne posiłki, organizuje przyjęcia okolicznościowe (wesela, zjazdy, bankiety), dwa bary słyną w Brzesku z bardzo dobrych i tanich posiłków.